artist: FOMA <3

This slideshow requires JavaScript.


FOMA היא מאמניות הרחוב המעטות העובדות בארץ, אמנית שהאג’נדה הפמיניסטית עומדת במרכז פעילותה האמנותית. לאמנות הרחוב נחשפה בשיטוטים בתל אביב ובעיקר בשהותה בלונדון.
הדמויות ש FOMA מציירת הן בעיקר דמויות נשיות, בניהן גם דיוקנאות שלה ושל אנשים שהיא פוגשת בשיטוטיה ברחוב ונחרטים בזיכרונה. הדמויות של פומה מוטבעת לרוב על מדבקות או ישירות על הקיר. היא מציירת על נייר ולאחר מכן מדביקה את הנייר ברחוב. הדמויות עצמן מצוירות בשחור-לבן ובקווים דינמיים והבעתיים. ברבות מהדמויות נראה כאילו היא מתחילה בקו בצד אחד של הדמות ולאחר פיתולים רבים ותווי פנים, הקו מגיע לצידה האחר של הדמות, במעין ציור חופשי. לרוב FOMA מוסיפה קווים פתלתלים, עיטור דינמי המצייר הצללה או בלבול אצל הצופה.
כמו אמני רחוב רבים אחרים, גם לFOMA חשובה מאוד התקשורת עם הסביבה וגם היא מדגישה את ההשפעה הטיפולית שיש לתקשורת זו עליה ועל יצירתה. לטענתה, העבודות הן מעין “יומן רגשי” של מראות ורגשות שהיא פוגשת ברחוב. באמצעות היצירה היא מנסה להעביר את מה שהרגישה ביום מסוים ולהחזיר את הרגש הזה לרחוב שממנו שאבה את ההשראה מלכתחילה. לפני תחילת תהליך העבודה היא החליטה על הקומפוזיציה הכללית ולאחר מכן מנסה לצייר את כל הדמות בקו אחד. אחר כך היא מוסיפה בקטעים מן העבודה טקסטורות אחרות לפי האישיות של התוצר הסופי.
בשנה האחרונה, בעיקר, הביטוי לזה הוא דגש גדול יותר על הצד השני של הרחוב. היא הדביקה ברחבי תל אביב פוסטרים בשחור-לבן של דמות אישה (דיוקן עצמי) שפניה עטויות מסכה לבנה ועל החזה שלה כתובות באדום בולט סיסמאות שונות בעלות גוון שוביניסטי. סיסמאות אלו מוכרות לנשים מהערות שגברים זורקים לעברן ברחוב העירוני (ובעיקר באזורים המרוחקים ממרכז העיר). אמנם הפוסטרים נראים משועתקים, אך הסיסמא משתנה מפוסטר לפוסטר. השימוש במסכה הוא, כמובן, דואלי. מצד אחד מטרתה להסתיר את זהותה בתור אמנית רחוב ומצד אחר להסתיר את האינדיבידואליות שלה כאילו הייתה ככל אישה אחרת ברחוב ובכך להדגיש שההערות הסקסיסטיות לא מופנות אליה, אלא לכל אישה באשר היא אישה, ומטרתן להחפיץ את כלל הנשים ולהשטיחן.

FOMA is one of the few female street artists active in Israel, and her art making centers on feminist concerns. She became acquainted with the world of street art while wandering through Tel-Aviv, and above all during a stay in London.
The figures painted by FOMA are mostly woman, and include self-portraits and portrait of people she remembers meeting on the street. Most of her figures are painted on sheets of paper and then pasted onto the wall, while some are painted directly onto the wall. These figures are all black-and-white, and are characterized by dynamic, expressive lines. Many of them are composed of loose, undulating, continuous lines, and are surrounded by additional serpentine lines designed to confuse the viewer or create an illusion of shading.
Like other street artist, FOMA places great importance on communicating with the surrounding environment, and she underscores the therapeutic effect of this form of communication on both her life and her art. She describes her works as a kind of “emotional journal” of sight she encounters on the street. She endeavors to capture and transmit what she felt on a certain source of inspiration. She decides one general composition, and then attempts to depict all the figures by means of a single, continuous line. She then adds more texture in certain areas, depending on the desired character of the final product.
Over the past year, her work has put a greater emphasis on the female presence in the urban sphere. She has pasted black-and-white posters featuring a female figure (a self-portrait) throughout Tel-Aviv. This figure wears a white mask, and its chest is inscribed with a range of chauvinistic remarks of the kind directed at woman on city streets (especially on its periphery). The posters appear to be mechanically reproduced, but the slogan changes from one to the next. The masked female figure serves both to camouflage the artist’s identity and to efface her individuality, so as to underscore the generic manner in which such objectifying and demeaning remarks area addressed to all women, regardless of their individual character.

Tal Lanir, Street Art In Israel: exhibition//Inside Job, Tel Aviv Museum of Art, 2011

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

some useful links:

FOMA on flickr

FOMA on facebook

FOMA on ARTitect

exhibition: INSIDE JOB // group exhibition

exhibition: BUILT TO LAST // group exhibition

exhibition: KINDRED TIMES AND FUTURE GOODBAYS // group exhibition

exhibition: BEIT BERL

location: OLD TAHANA MERKAZIT

location: BLACK wall @ TLV

location: FLORENTINE’S wall @ TLV

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s