artist: AME72

This slideshow requires JavaScript.

אחד האמנים המרכזיים הפועלים בארץ ושואבים כל הזמן מאמנות הפופ הוא AME72 אשר נולד ב1972 ועלה ארצה ב2005. אל אמנות הרחוב נחשף AME72 בטיול עם משפחתו לארצות הברית כשהיה בן 12, באמצע שנות השמונים ובעיצומה של מהפכת הגרפיטי ברחובות. בצעירותו הוא נחשף לצבעים העזים ושם אף צייר את הציור הרחוב הראשון שלו. כשחזר לאנגליה ובשנים הבאות החל לצייר ציורי גרפיטי. בבגרותו צייר בצפון אנגליה ולאחר מכן בלונדון, שם שיתף פעולה עם אמני רחוב שונים ושאב מהם השראה.
הטכניקה המרכזית של AME72 היא אמנות הסטנסיל, אך הוא מצייר גם ביד חופשית. עבודות הסטנסיל של AME72 הן לרוב חברתיות ולעתים אף פוליטיות. למשל, שתי עבודות המתייחסות למצב של פליטי דרפור בארץ. בארץ, ברחוב פינסקר בתל אביב, מצויר בסטנסיל צבוע ילד שתרמיל על כתפיו וקפוצ’ון לראשו מצויר רובה בציור חופשי. בשנייה ברחוב בוגרשוב בעיר מוצגת ילדה כהת עור מציירת בתרסיס את יבשת אפריקה. בעבודה חברתית אחרת מצויר הומלס שוכב על ספסל עירוני, לידיו קשור שלט ועליו הכיתוב “DO NOT DISTURB” מתוך מבט אירוני על מצבם העגום של חסרי הבית בתל אביב.
באחת מעבודותיו הידועות ביותר של AME72 מצויר חייל צועד יד ביד עם ילדה האוחזת בידה בלון. אין ספק שמנקודת מבט אוניברסאלית יש בעבודה זו מסר הומאני ואנטי מלחמתי המשויך לא רק לישראל, אלא לכל צבא בעולם, ומועבר באמצעות ייצוג פשוט ומובן לכול. הפוליטיקה אצל AME72 מופיעה שוב בסדרה אחרת של סטנסילים שצייר על גדר ההפרדה. בסדרה נראית דמות של רועה צאן ולידה כבשים, כביכול ישו האוסף את כבשיו (צאן מרעיתו), אלא שהעבודה ממוקמת ליד אחד השערים שבגדר ההפרדה, ורועה צאן הוא בעצם משה הניצב בפתח הארץ המובטחת ועוצר את כבשיו מלעבור. אחת הכבשים רחוקה משאר העדר ולידה כתוב: “IM A BIT LOST”. מצד אחד אפשר לחשוב שהכבשה התרחקה מהעדר, אך מצד אחר אולי היא אבודה נפשית ו”איבדה את הדרך” (בהקשר של הסכסוך הישראלי פלסטיני).
עם זאת הסטנסילים הידועים ביותר של AME72 הם של “איש הלגו”. בעבודות אלה הוא משתמש בדמות הילדותית המוכרת בכל רחבי בעולם (מעין סמל ילדות אוניברסאלי) ומצייר אותה בצבעוניות עזה (בשעתוקים בסגנון וורהול) או עם תרסיס צבע בידה ולעתים מעביר באמצעותה מסרים חברתיים (למשל, איש הלגו עף בחלל אחר סמל המיחזור). איש הלגו מסמל את סגנונו של AME72 ומתחבר אליו, שכן אף שהוא מסמל ילדות, הרי הוא בעיקר סמל מוצר, ובנוסף על הצבעוניות העזה שביצירותיו, מסמל יותר מכול את יחס החברה למוצרי צריכה, שגם אם למראית עין אינם מזיקים, הרי הם מסמלים את הקפיטליזם ואת הפעולה של חברה שמחנכת את ילדיה כבר מגיל צעיר לאהבת המותגים. AME72 בעבודתו, כמו אמני רחוב רבים, נותן את הדעת על המקום שבו הוא מצייר (SIGHT SPECIFIC). ראשית, הוא בוחר את המיקום לפי “איזה מקום כדאי להאיר ולהוסיף לו צבע” (ויש הרבה כאלה בתל אביב) ואז מתאים לו את הסטנסיל.
AME72 גם מחפש כל הזמן את דרכו בתחום הטכניקות. רבות מעבודות הרחוב שלו הן עבודות גרפיטי קלאסיות בסגנון WILD STYLE, שהכיתוב בהן אינו ברור, אך הוא צבעוני מאוד ולרוב משובץ בדמויות מצוירות.
AME72 מציג היום בהצלחה רבה את עבודותיו בגלריות, במוזיאונים, מכירות פומביות ואף בעולם המוזיקה, ייחודו מתבטא ברצון לפתח את עצמו ללא הפסקה, ולכן ב2011 הוא הקדיש את זמנו לבניית אפליקציה לאייפון בשם APP AME72. מלבד החוויה האישית זאת בעינוי הזדמנות להגיע לקהל יעד רחוב יותר.

Tal Lanir, Street Art In Israel: exhibition//Inside Job, Tel Aviv Museum of Art, 2011

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

some useful links:

AME 72‘s official website

AME 72 on Facebook

exhibition: INSIDE JOB // group exhibition

exhibition: BEIT BERL

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s