exhibition: Dont Sleep – Artist book release and installation by KLONE

This slideshow requires JavaScript.


פעם, כשעוד היה קו ירוק, ותל-אביב ויפו היו שתי ערים נפרדות שחוברו במקף, כשבפליבוי היו מאמרים כתובים היטב והקאובואים של מלבורו לא סתם חבשו כובע. פעם, כשהלכת בגיל חמש לבד ברחוב, והצבעים היו צהבהבים-ירקרקים, והכל היה טרי כמו זיכרון. Klone שותל את עצמו בדיוק שם, ומתמקם בעיר בעלת המפה הנפרדת שצפה כמו אי בלב הים התיכון. ממציא לעצמו היסטוריה – ויקינג נווד מערבות אוקראינה כובש את מישורי תל-אביב בציוריו ושיטוטיו, נודד בתוכה כמו ציפור שהשובך שלה על הגב. הנה יומן המסע שלו נפתח בפנינו, לא ליניארי, לא כרונולוגי, אבל הכי קרוב שאפשר, כמו אלבום משפחתי עם תמונות כתינוק, או של אצבעות הרגליים, עם כף יד שחורה מרוב עבודה, עם עיניים יוקדות מכל חיה ופה חשוף שיניים שלא נושך.
שום דבר בעבודתו של Klone הוא לא בינארי, הוא לא שחור ולבן – למרות שהשחור והלבן הם הצבעים העיקריים שמופיעים בעבודתו; למרות שזהו פנזין שמודפס בשחור ולבן; למרות שיחידת היסוד של הספר היא כפולה – כלומר שני עמודים. הוא גם לא אמן רחוב או אמן גלריה. ניגודים הם לא העניין כאן אלא הריבוי – ריבוי שפות (רוסית, אנגלית ועברית), או מלאכת יצירת השיבוטים (Clones), ואולי בראש ובראשונה עבודה רבה, סזיפית אם אפשר, מאות ציורים, העיקר לא להפסיק לעבוד, לעשות משהו עם הידיים, העבודה משחררת.
ספר האמן DON’T SLEEP הוא נסיון נוסף של Klone להרחיב את אופני המבע והיצירה שלו. הספר הזה, בעל האופי הפנזיני אך רחב יריעה וקשה כריכה, מאגד רישומים, סקיצות וצילומים שספר נדמה כמדיום המדויק ביותר עבורם. הדימויים הללו, ואופן הטיפול בהם במסגרת הפנזין פותחים פתח לעולם הסמלים והמוטיבים שמאפיינים את יצירתו לצד כניסה לעולם האינטימי יותר, הפרטי. הספר ממפה את יצירתו לאורך למעלה מ-10 שנות הפעילות, אך זהו אינו מיפוי של שטח והוא אינו מוסדר. השם DON’T SLEEP, ממחיש לא רק את תוכן הספר אלא את אופי הפעולה של Klone – חוסר נחת קיומי ואמנותי שמוביל אותו להתנסות בעבודה עם מדיומים חדשים. עירניות שהופכת אותו לאמן פורה ומגוון שלא ניתן לצפות את אופן פעולתו.
ספר הוא דבר שנקרא ונחווה באופן אישי ואינטימי, להבדיל מהתקלות בעבודותיו של Klone ברחוב או בגלריה. גם התערוכה שמלווה את השקת הספר מאמצת את הקו הזה ומתמקמת בפינות החדר. פינה עשויה משני קירות – מעין כפולה. החיבורים בין הדימויים על הקיר, שרבים מהם מופיעים גם בספר, נרקמו בתוך ראשו ונתלו הישר מתוך שטף זרם התודעה. כך הפך לאוצר של עצמו. אם היה נדרש להקים את התערוכה או את הספר מחדש, הם בוודאי היו נצרפים אחרת. כל עבודה נתלתה על הקיר באמצעות סיכות תפירה – סיכה דקה וארוכה, דפיקות פטיש עדינות, כל דף הוא בובת וודו שנוקבה וכושפה, זוכה להתערבות מחודשת. הנייר עבור Klone הוא לא דבר קדוש, קורים לו דברים, הוא נקרע ומצהיב, הכל חלק מהמערך הקיומי של חיים ומוות, כמו צילום של גופת חתול או ציפור דרוסה. ולכן חשוב כל כך להיות ערים, לראות דימויים ישנים באור חדש, לפרוץ דפוסי פעולה שיגרתיים, להוציא ספרים.
קלון משיק ספר אמן בעל אופי של פנזין מורחב. הספר מציג רישומים, ציורים וצילומים, לצד תיעוד של עבודות שעשה במהלך השנים האחרונות. זהו אינו ספר קטלוגי והוא אינו מתפקד כסיכום ביניים או כרטרוספקטיבה אלא עוסק בנסיון לראות דימויים ישנים באור חדש ולפרוץ דפוסי פעולה שיגרתיים. במובנים רבים הספר מקביל לביקור סטודיו, לדפדוף באלבום משפחתי. ואולי הוא לא דומה לכלום. שמו של הספר ממחיש לא רק את תוכן הספר אלא את אופי הפעולה של קלון – חוסר נחת קיומי ואמנותי שמוביל אותו להתנסות בעבודה עם מדיומים חדשים. עירניות שהופכת אותו לאמן פורה ומגוון שלא ניתן לצפות את אופן פעולתו. המיצב שיוצג בסדנת ההדפס “בעלי המלאכה” מתכתב עם הספר, מציג את היצירות המקוריות שמופיעות בו, וגם כאלה שלא. הספר בעל 160 עמודים , מודפס בשחור לבן ובכריכה קשה הודפס בהוצאה עצמית , יוצא בשתי מהדורות מוגבלות . מהדורה של 444 עותקים ממוספרים ומהדורה של 100 עותקים ממוספרים וחתומים שמגיעה במארז מיוחד הנעשה בשיתוף פעולה עם סדנת ההדפס “בעלי המלאכה” וחושפת את האופי הסזיפי – אובססיבי של קלון שכן אין מארז אחד זהה לשני ובכל אחד מהספרם מודבק ציור מקורי בצבעי מים בכך הופך כל ספר ליחיד במינו .
The Book is 160 pages , self published , in black and white and hardcover bound . Comes in two limited editions : 444 numbered copies and another limited edition of 100 books , signed and numbered , come in a silk screen printed sleeves that were made in a collaboration with “Baaley Ha Melacha” screen print studio , each one of the sleeves is one of a kind , printed from both sides and opens into a special print in two colors , in addition to that , each one of the 100 books comes with an original watercolor drawing , glued inside , this making each book a one of its kind .
אוצרת : הילה כהן-שניידרמן

|| התערוכה התקיימה ב“בעלי המלאכה”, י.ל פרץ 15 תל אביב-יפו, עד 08.12.2011 ||

|| the exhibition was held at the Ba’alie Hamelaha, 15 Y.L Perez str. Tel-Aviv,  until 08.12.2011 ||
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

some useful links:

KLONE YOURSELF on ARTitect

Advertisements

One thought on “exhibition: Dont Sleep – Artist book release and installation by KLONE

  1. Pingback: artist: KLONE | A R T i t e c t

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s